Istezanje je najbolja pomoć za bolna leđa, ali ne radite to čim ustanete iz kreveta
Čim obavite "jutarnju higijenu", počnite da se istežete. Stavite dlanove na stražnjicu, nagnite se unazad i gledajte gore. Zadržite taj položaj tri sekunde i ponovite tri-četiri puta.
POTPETICE
Zdrava leđa i stopala ne trpe štikle više od 2,5 santimetara - tako će stopala biti u najprirodnijem položaju. Više potpetice ne samo da škode leđima, narušavaju telesnu ravnotežu i izazivaju pritisak na živce, nego uzrokuju i deformaciju stopala. Najčešća posledica nošenja visokih štikli je izbočenje palčanog zgloba na stopalu. Česte su i povrede tetiva, bolovi u potkolenicama.
OPTEREĆENJE
Žene svakodnevno u ruci nose tri kilograma. Američko društvo kiropraktičara preporučuje da damska torba ne bi trebao da je teža od deset odsto ukupne telesne težine, jer sve više od toga opterećuje ramena i leđa. Takođe, poželjno je da ne nosite torbu samo na jednom ramenu, već da što češće menjate stranu.
PRAVILAN SAN
Spavanje na stomaku najviše šteti leđima, jer je glava predugo okrenuta u jednu stranu. Problem može biti pogoršan i izborom jastuka - ako je on previsoko postavljen, kičma je celu noć u iskrivljenom položaju. Zato ortopedi preporučuju spavanje bez jastuka, na leđima.
POGRBLJENOST
Višak kilograma, naročito u struku, opterećuje mišiće leđa koji podupiru kičmu. Štetno je i učestalo pogrbljeno držanje. Tako se menja struktura zglobova, previše se troše i ubrzano stare. Ako ste najčešće sedite na poslu ortopedi preporučuju da barem svakih sat vremena ustanete i prošeatte. Ako se često saginjete, još češće se odmarajte i protežite, a ako uglavnom stojite, odmarajte noge na nekom uzvišenju.
JOGA
Od svih vrsti vežbanja, joga najdelotvornije ublažava bol u leđima. Ovaj program značajno smanjuje nivo stresa koji je glavni uzrok akutnog bola. Tokom joge telo se potpuno opusti, a leđa su manje napeta i opterećena nego u drugim sportovima.
izvor