понедељак, 13. јун 2011.

Saveti za zdrave bubrege

Nefrološke bolesti mogu da se spreče. Ako se pije dosta tečnosti, izbegava masna i slana hrana i oprezno koriste lekovi, bubrežna oboljenja se mogu preduprediti
Voda kao lek
Poznato je da su bubrezi nezamenljivi „prečišćivači“. Ukoliko se pije malo tečnosti, jede masna hrana, a uz to u organizam unosi i puno soli, ili lekova, mogu da se oštete bubrezi i da dođe do stvaranja kamena i nekih drugih oboljenja.

Deset „zlatnih“ saveta kako sami da sačuvamo bubrege.
1 Dnevno pijte dva-tri litra tečnosti
Dnevno treba uneti između dva i tri litra tečnosti kako bi bubrezi mogli normalno da obavljaju svoju funkciju. Oni prečišćavaju krv od štetnih materija i putem urina ih izlučuju iz organizma. Mali unos tečnosti, posebno tokom letnjih meseci dovodi do koncentrovanja kristala, što dovodi do stvaranja kamena u bubrezima.
2 Unosite manje proteina i masti
Ishrana sa manje proteina i masti prija svima, a posebno bubrežnim bolesnicima. Veliki unos proteina, posebno životinjskog porekla, opterećuje bubrege i otežava njihov rad.
3 Izbegavajte dosoljavanje hrane
To može uzrokovati zadržavanje vode u organizmu i narušavanje elektrolitnog balansa.
4 Kontrolišite šećer u krvi
Kontrolišite šećer u krvi, posebno ukoliko imate dijabetičara u familiji. Smanjenje nivoa glikemije može značajno redukovati oštećenje bubrega, očiju i nerava.
5 Proveravajte krvni pritisak
Povišen krvni pritisak polako, ali sigurno dovodi do oštećenja bubrežnog tkiva. Vremenom oštećenja postaju takva da je neophodna i dijaliza. Neophodno je povremeno kontrolisati krvni pritisak, i po potrebi, ako je iznad 140/90 po preporuci lekara uzimati lekove protiv hipertenzije.
6 Unosite antioksidanse
Supstance poput vitamina E, koenzima Q10 mogu zaštititi bubreg od toksičnog dejstva slobodnih radikala.
7 Uzimajte vitamin B1
Uzimanje vitamina B1 u dozi od 100 mg tri puta dnevno može značajno da smanji oštećenje bubrega kod dijabetičara i bubrežnih bolesnika.
8 Ne preterujte sa analgeticima
Dugotrajna primena nesteroidnih antiinflamatornih lekova (brufen, diklofen, naprodžen, nimulid..) dovodi do oštećenja bubrega.
9 Uradite laboratorijske analize
Sediment urina može ukazati na urinarnu infekciju. Česte urinarne infekcije mogu oštetiti bubege i zato je važno pravovremeno lečenje. Nivo ureje i kreatinina u krvi su dobri parametri bubrežne funkcije. Povišene vrednosti ukazuju na bubrežno oštećenje.
10 Idite na pregled ultrazvukom
Ovom uobičajenom dijagnostičkom procedurom se u ranoj fazi mogu otkriti kamen u bubregu, znaci opstrukcije, cistične promene... i ne zaboravite: pravovremeno lečenje može sačuvati bubrežnu funkciju.
izvor