уторак, 26. април 2011.

Masna jetra - steatoza

Na ultrazvučnom pregledu trbuha, posebno kod gojaznih osoba i onih koje vole malo da popiju, čest je nalaz masne jetre (steatoza). To predstavlja prekomerno nagomilavanje masti u jetrinim ćelijama. Promena jetre nije nepovratna, ali ako se zanemari može se iskomplikovati cirozom.



Steatoza se sreće kod alkoholičara, gojaznih osoba, osoba koje gladuju ili drže iscrpljujuće dijete, dijabetičara, Kušingovog sindroma (Cushing), postojanja veze izmedju tankog i debelog creva (jejuno-količna fistula). Masna jetra može da nastane kod potpune intravenske ishrane. Mogu je izazvati neke toksične materije (fosfor, tetrahlorugljenik) i lekovi (tetraciklini, Amiodaron, diltiazem, Tamoxifen, kortikosteroidi...).

Bolest teče podmuklo bez većih tegoba. Zbog uvećanja jetre bolesnik može da oseća tištanje ispod desnog rebarnog luka. Može da ima blage smetnje sa varenjem, kao muku, gađenje ili podrigivanje. Kod teških alkoholičara može doći do žutice, poremećaja rada jetre, povećanja pritiska u jetrinoj veni i smrti.


Dijagnoza se postavlja na osnovu ultrazvuka, kojim se uočava uvećana "svetla" jetra. Potvrda dijagnoze se vrši biopsijom jetre i histološkim pregledom dobijenog isečka. Laboratorijske promene su diskretne. Mogu biti malo uvećane transaminaze, gama - GT, alkalna fosfataza, makrociti (MCV preko 100). Često su povišeni trigliceridi, glukoza je snižena ili povećana, a gvožđe može biti povišeno u serumu.


Kod masne jetre promene nisu nepovratne, mada u izvesnim slučajevima može doći do ciroze jetre. Prognoza bolesti je dobra i može doći do izlečenja pod uslovom da bolesnik prestane da pije alkohol, da drži dijetu i izbegava lekove koji mogu da oštete jetru. ishrana je veoma važna. Dijeta se sastoji u ishrani sa malo masti, a većom količinom belančevina i ugljenih hidrata. Može se dopuniti suplementima sa hepatoprotektivnim delovanjem.

U ishrani je zabranjena svinjska i gušća mast, loj, maslac, visoko kalorični margarin, svinjsko i gušće meso, suhomesnati proizvodi, tovljeni šaran, umaci od pečenja, feta, kačkavalj i punomasni sirevi. Ograničen je unos badema, oraha, lešnika, feferona, bibera i jakih začina.

Mogu da se konzumiraju sve nemasne supe od mesa i povrća. U njih mogu da se dodaju sve vrste testenina, griz i pirinač. Dozvoljeno je pileće meso bez kožice, riba, posno teleće i juneće meso, sve vrste svežeg i barenog povrća. Ako mu ne smeta nadimanje može pasulj, sočivo, kupus, karfiol i kelj. Korisno je svo voće kao sveže i u obliku domaćeg kompota i soka, obrano mleko, postan jogurt, kravlje kiselo mleko, mlad sir i probiotski jogurt. Slatkiši nisu zabranjeni.
Autor: Dr Gordana Grujić