уторак, 26. април 2011.

Upala slepog creva - simptomi i lečenje

Ako nikako ne prestaje da vas boli stomak, muka vam je, povraća vam se, a i temperatura je porasla, mislite na zapaljenje slepog creva. Tegobe mogu biti različite, pa ako dijetom ne prolaze, javite se lekaru pre no što dođe do pucanja slepog creva.
Bol u stomaku 1

Zapaljenje slepog creva je nešto češće kod muškaraca nego žena. To je bolest dece starije od dve godine i mladih. Nastaje zapaljenjem crvuljka, izraštaja na početku debelog creva. Ako se crvuljak zapusi crevnim sadržajem, nastaju uslovi za razmnožavanje normalno prisutnih crevnih bakterija.
Tipičan simptom akutne upale slepog creva je bol u donjem desnom delu trbuha. Nekada mu predhodi muka, gađenje, povraćanje i bol oko pupka ili iznad njega. Bolesnik obično misli da je pokvario stomak, posebno ako mu je crvuljak nisko postavljen, jer se tada javlja proliv. Inače, je mnogo češći zastoj stolice i vetrova. Nekada se uz bol može javiti učestalo mokrenje. Telesna temperatura je povišena.
Teškoću pri postavljanju dijagnoze predstavlja činjenica da ne moraju biti prisutne sve pobrojane tegobe. Osim toga, bol može da ima različitu lokalizaciju. Može da se oseća levo od pupka, u donjem delu leđa ili iznad stidne kosti. Najsumnjivije je to što bol nikako ne prestaje i bolesnik ne može da nađe položaj u kome se smiruje.
Dijagnoza se postavlja na osnovu pregleda trbuha (pipanje), nalaza povišene telesne temperature i povišenih leukocita u krvi. Rektalna tempetarura je veća od temperature merene pod pazuhom više od pola stepena. U postavljanju dijagnoze se sve više koristi kolor dopler (ultrazvuk), koji pokazuje pojačanu prokrvljenost u zadebljalom zidu crvuljka. On olakšava dijagnozu kod bolesnika koji nemaju povišene leukocite u krvi i temperaturu.
Ako imate bol u stomaku ne uzimajte lekove protiv bolova, jer oni otežavaju postavljanje dijagnoze. Pijte čaj, jedite dvopek i kuvani pirinač, a ako bol ne prolazi ili se tegobe pojačavaju javite se lekaru.
Zapaljenje slepog creva se leči hiruškim putem, optimalno u prvih 48 časa od pojave bola. U protivnom može doći do pucanja slepog creva. Izlivanje crevnog sadržaja u trbušnu duplju dovodi do zapaljenja trbušne maramice. Upala se može proširiti na celi organizam (sepsa), što se može završiti smrću.
Ako se upala spontano ili pod antibioticima smiri to ne znači da je problem rešen. Ona se obično ponavlja nakon par meseci, uz veći rizik da dođe do pucanja slepog creva, pri čemu se vreme do tog događaja znatno skraćuje. Zato se preporučuje operacija čim se bolesnik oporavi.