Zauške su akutno, zarazno, virusno oboljenje. Najčešće je zahvaćena parotidna (zaušna) žlezda i odastle potiče ime bolesti: parotitis ili zauške. Značaj ovog lakog oboljenja je u tome što može da bude uzrok steriliteta kod muškaraca.
Bolest izaziva virus epidemičnog parotitisa. Izvor razaze je čovek u prvih šest dana bolesti i tri dana pre njene pojave. On nosi virus u pljuvački, krvi, moždanoj tečnosti i mokraći. Najčešće oboljevaju deca od pet do petnaes godina i mlade osobe. Deca mlađa od 4 godine retko oboljevaju.
Bolest počinje postepeno 14 do 20 dana od ulaska virusa u organizam. Bolesnik je malaksao, ima temperaturu do 38 stepeni. Posle dan-dva otežano žvaće i oseća bol u uhu. Nakon toga mu otiče zaušna žlezda sa jedne strane, a 10 do 30 časova kasnije i sa druge strane lica. Nekada tok ostane samo sa jedne strane. Bolan je, prostire se ispred i ispod uha, a kada je veliki spušta se na vrat. Kada oteknu obe parotidne žlezde lice ima izgled kruške. Znaci zapaljenja i otoka povlače se za 5 do 7 dana. Period oporavka (rekonvalescencija) traje 5 do 7 dana, tako da cela bolest, ako nema komplikacija, traje oko 15 dana.
Osim pljuvačnih žlezda virus parotitisa može da zahvati moždanice, mozak, testise, jajnike i pankreas, pa bolest može da ima drugačiji tok i da ostavi komplikacije.
Zapaljenje moždanica (serozni meningitis) se obično javlja četvrtog dana bolesti. Ponovo skače temperatura, glavobolja se pojačava, bolesnik je uznemiren, počinje da povraća i vrat mu postaje ukočen. Meningitis uglavnom nije težak i glavobolja nije izuzetno jaka. Uočava se nešto sporiji rad srca. Virus može zahvatiti samo moždanice, pa je bez karakterističnog otoka teže postaviti dijagnzu.
Zapaljenje mozga (meningoencefalitis) se, na sreću, retko javlja. Bolesnik je uznemiren. Može imati paralizu moždanih živaca i grčeve. Posle preležane bolesti ostaju psihičke posledice, gluvoća i gluvonemost ako je dete malo.
Zapaljenje testisa (orhitis parotidea) se javlja samo posle puberteta i to naročito ako bolesnik nije ležao od početka bolesti. Od četvrtog do desetog dana bolesti naglo skače temperatura do 40 stepeni Celzijusa, praćena glavoboljom, povraćanjem i nemiorom. Sutradan je testis dva-tri puta uvećan, jako bolan. Izuzetno jak bol može da se širi prema trbuhu ili krstima. Koža iznad obolelog testisa je crvena, topla, bolna i otečena.
Akoj se otok testisa ubrzo ne smanji cirkulacija krvi u semenim kanalićima je otežana što za posledicu može da ima njihovo oštećenje i trajan sterilitet. Testisi mogu da budu jedina lokalizacija parotidne infekcije. Ova komplikacija je mnogo teža od samih zaušaka i zato je veoma važno da oboleli mladic leži od početka bolesti bez obzira sto može da se oseća relativno dobro.
Zapaljenje gušterače (pankreatitis) se javlja od četvrtog do sedmog dana bolesti. Bolesnik ima bol u čašici, nagon na povraćanje i proliv. Zapaljenje pankreasa obično protiče kao laka bolest. U težim slučajevima dovodi do šećerne bolesti.
Virus parotitisa može da dovede i do zapaljenja jajnika (ooforitis). Istina, ovo se retko javlja, a ispoljava se bolom u donjem delu trbuha.
Zauške su veoma lako oboljenje, ali zbog mogućih komplikacija, važno je da se ostane u krevetu sve dok se otok potpuno ne povuče. Koriste se lekovi protiv temperature i bolova. Na otok se stavljaju burove obloge. Kod zapaljenja moždanica, testisa, gušterače i jajnika primenjuju se kortikosteroidi. Oni ubrzavaju ozdravljanje i smanjuju rizik za nastanak steriliteta i šećerne bolesti. Vakcina protiv parotitisa daje zaštitu u 90 % slučajeva.
Autor: Dr Gordana Grujić